Usein kysyttyä ja vastaukset

1). Kumpikaan meistä ei ole ollut aikaisemmin kuvattavana ja emme osaa poseerata. Täytyykö meidän harjoitella jotain etukäteen ?
Vastaus: Osaan antaa teille tarkat ohjeet kuvaustilanteessa ja pidän huolen siitä, että valokuvat onnistuvat. Riittää, kun tulette rauhallisin mielin kuvauspaikalle ja luotatte minuun :)
2). Miestäni jännittää erityisesti olla kameran edessä, mikä avuksi ?
Vastaus: Suunnittelupalaverissa keskustelemme kaikista valokuvaukseen liittyvistä asioista ja puhumme myös jännittämisestä ja sen hallinnasta. Usein keskutelun jälkeen miestä ei ole enää jännittänyt ja kuvaustilanteessa on ollut myös hauskaa !
3). Sää on luvannut sadetta ja tarkoitus oli kuvata ulkona, mitä nyt tehdään ? :(
Vastaus: Kuvataan edelleen ulkona ja toivotaan, että sataisi kunnolla eikä pientä tihkusadetta :) Sateenvarjot tulevat minulta hääparille, joten huolet pois.
4). Miten nopeasti saadaan valokuvat ja missä muodossa ?
Vastaus: Sopimuksen mukaan ensimmäiset "maistiaiset" kahden päivän sisällä hääpäivän jälkeen ja lopulliset valokuvat toimitetaan muistitikulla kahden viikon sisällä hääpäivän jälkeen.
5). Saako vieraat kuvata omilla kameroilla esim. kirkossa ?
Vastaus: Minulle OK, kunhan eivät käytä salamaa tai tulevat minun eteen.
6). Onko sinulla varakamera mukana ?
Vastaus: Kyllä ja niitä on enemmän kuin yksi. Samoin tarvikkeille on myös varalaitteet.
7). Voitko photoshopata minua muodokkaammaksi ?
Vastaus: Valitettavasti en, koska en käytä Photoshopia ja haluan pitää kuvattavat luonnollisina. So be honest and real :)
8). Onko sinulla ruoka-allergioita ?
Vastaus: Ei ole ja kiitos hyvinvoinnin huolehtimisesta :)
9). Mitä jos sairastut ?
Vastaus: Pyrin järjestämään vastaavan valokuvaajan minun tilalle.
10). Mitä jos kuolet ?
Vastaus: Edustajani ottaa teihin yhteyttä ja sopii jatkotoimenpiteet ( varausmaksun palauttaminen )
11). Miten ehdit yksin kuvaamaan valokuvien lisäksi videokoostetta ?
Vastaus: Hyvällä suunnittelutyöllä ja kuvaan kahdella kameralla samaan aikaan.
12). Onko ollut paljon keikkoja ?
Vastaus: Sopivasti ja kuvaisin mielelläni enemmänkin.
13). Käykö käteinen maksuksi ?
Vastaus: Varausmaksu ja loppusumma maksetaan tilisiirtona.
14). Olemme hukanneet muistitikun vahingossa, onko mitään tehtävissä ?
Vastaus: Jos vahinko on sattunut viiden vuoden sisällä kuvaspäivästä, minulta löytyy vielä varmuuskopiot.